Drożdżowe pierogi z mięsem i warzywami
Jeśli u mnie na obiad ma być bliżej niesprecyzowane „coś”, to macie gwarancję, że będą to pierogi. Można je nadziać czym dusza zapragnie i do tego tak łatwo się je robi! Uwielbiam je lepić, ale tym razem postanowiłam oprócz tego je upiec. Moje zwykłe ciasto pierogowe z mąki wody i soli zastąpiłam ciastem drożdżowym, a nadzienie wyjątkowo było mięsne, bo przygotowane z myślą o rodzinie. Takie pierogi muszą być dobrze doprawione, więc hojnie użyjcie Waszych ulubionych ziół i przypraw! Czy łagodne w smaku, czy pikantne – ciepłe pierogi o kojącym i apetycznym aromacie drożdżowego ciasta na pewno Wam zasmakują.
Potrzebujemy: sprawny piekarnik, blachę z papierem do pieczenia, robot kuchenny (ja użyłam Thermomixa), stolnicę z wałkiem, jak największą patelnię, tarkę o dużych oczkach, praskę do czosnku, pędzelek do smarowania
Składniki na ciasto:
- mąka pszenna – 0,5 kg
- suche drożdże – 7-8 g (1 paczka)
- cukier – 1 łyżeczka
- mleko (letnie) – 1 szkl.
- sól – 1 szczypta
- jajko – do posmarowania
Składniki na farsz:
- mięso mielone indycze – 0,5 kg
- boczek wędzony surowy – 150 g
- marchew – 1 szt.
- czerwona papryka – 1 szt.
- pomidor (dojrzały, najlepiej malinowy) – 2 szt.
- czosnek – 4 ząbki
- sproszkowana wędzona papryka – 2 płaskie łyżki
- garam masala – 1 łyżeczka
- zioła prowansalskie – 3 łyżki
- olej – 2-3 łyżki
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Zaczynamy od farszu: marchew trzemy na tarce, drobno siekamy cebulę i paprykę, pomidory parzymy i zdejmujemy z nich skórki. Wszystko razem dusimy na rozgrzanym tłuszczu, w międzyczasie dodając przeciśnięty przez praskę czosnek. Zdejmujemy na talerz i na tej samej patelni podpiekamy pokrojony drobno boczek. Dorzucamy mięso mielone i smażymy aż przestanie być różowe; wtedy dodajemy duszone warzywa oraz pomidory i smażymy wszystko razem, aż pomidory się rozpadną. Doprawiamy papryką, garam masala, solą i pieprzem, odstawiamy do ostygnięcia. Przed nadzianiem pierogów ponownie doprawiamy do smaku.
Przygotowujemy ciasto – do przesianej mąki dodajemy suche drożdże, sól, cukier i mleko, wyrabiamy (ja użyłam robota, ale można ręcznie) i odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem, do podwojenia objętości. Gotowe ciasto wałkujemy grubiej niż na zwykłe pierogi, wykrawamy ostrym rantem kółka i każde natychmiast wypełniamy 2 łyżeczkami farszu, po czym zlepiamy. Gotowe pierogi odkładamy na deskę na czas nagrzania się piekarnika do 200 stopni (zakrywamy ściereczką).
Każdy pieróg nakłuwamy widelcem od dołu i kładziemy na blasze pokrytej papierem do pieczenia, przedtem smarując wierzch roztrzepanym jajkiem. Pieczemy do 30 minut, aż apetycznie się zrumienią.
Smacznego!
Be the first to comment.