Pierogi z kaszą jaglaną i boczkiem gotowane w bulionie
Dużą frajdę sprawia mi kulinarne kombinowanie – np. jaki farsz tym razem zrobić do pierogów? Chętnie zjem je w prawie każdej postaci – „prawie”, bo trudno mi przełknąć te tradycyjne polskie z mięsem. Omijam je więc szerokim łukiem i wymyślam dalej, zawsze uwzględniając przede wszystkim to, co akurat mam w lodówce. Bo pierogi powinny być daniem swojskim, prostym i ekonomicznym; dlatego tym razem znalazła się w nich kasza jaglana, kawałki boczku, który wędziliśmy ostatnio, cukinia i świeży tymianek. Bardzo smakowite połączenie, które natychmiast zyskało aprobatę małych i dużych. Spróbujcie sami!
Potrzebujemy: miskę, stolnicę i wałek, guży garnek, rondel, patelnię, kubek z ostrym rantem, deskę do krojenia, cedzak, opcjonalnie mały blender z pojemnikiem
Składniki na ciasto:
- mąka tortowa – 400 g + do podsypania
- gorąca woda – 2 szkl.
- sól – 0,5 łyżeczki
Składniki na farsz:
- boczek wędzony parzony – ok. 200 g
- kasza jaglana – 200 g
- cukinia – 0,5 niedużej sztuki
- czerwona cebula – 2 szt.
- czosnek – 1 mały ząbek
- świeży tymianek – 1 łyżka (lub 0,5 łyżki suszonego)
- sól, pieprz
Do gotowania/podania:
- bulion warzywny lub mięsny – 2-2,5 litra
- olej (do wysmarowania talerza)
(Opcjonalnie) Składniki na sos bazyliowy:
- liście świeżej bazylii – 1 szkl.
- jogurt grecki lub naturalny gęsty – 120 g
- czosnek – 1 ząbek
- oliwa – 2 łyżki
- sok z cytryny – 1 łyżeczka
- cukier trzcinowy – 1 duża szczypta
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Kaszę gotujemy według instrukcji na opakowaniu (nie musi być sypka) i odstawiamy do wystudzenia. Rozgrzewamy suchą patelnię, kroimy boczek na kawałki do 1 cm i prażymy go, aż zacznie wytapiać się tłuszcz. Dodajemy drobniutko posiekane cebule i podsmażamy razem aż się zeszkli, po czym dorzucamy do patelni cukinię pokrojoną w drobniutką kostkę oraz drobno posiekany ząbek czosnku. Pozwalamy cukini zmięknąć i zawartość patelni studzimy. W misce mieszamy dokładnie kaszę z boczkiem, cebulą i cukinią. Doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy posiekany tymianek. Jeszcze raz mieszamy i odstawiamy.
W garnku zagotowujemy bulion. Z podanych składników zagniatamy elastyczne ciasto, dzielimy na 4 części. Kolejno każdą rozwałkowujemy na cieniutki placek i wykrawamy po jednym kółku, natychmiast wypełniając je 2 łyżeczkami farszu. Zlepiamy i odkładamy na oprószoną mąką deskę. Gotowe pierogi wrzucamy do gotującego się bulionu, wyławiajac je cedzakiem po 2 minutach od wypłynięcia na powierzchnię i na moment kładziemy na talerzu przelanym olejem. Podajemy od razu po ugotowaniu lub chrupiące i rumiane z patelni – np. z sosem bazyliowym (złożonym ze zmiksowanych składników podanych wyżej).
Smacznego!
Be the first to comment.