Pyzy z kapustą i pieczarkami
Uwielbiam kapustę, dlatego nadzienie z kapusty i pieczarek i innych grzybów jest moim ulubionym zarówno w wydaniu pierogowym, krokietowym jak i pyzowym. Dużo czasu minęło, odkąd ostatni raz robiłam Kluski śląskie, dlatego zdecydowałam, że przyszedł czas na pyzy. Metoda wykonania taka sama z tą różnicą, że do pyz dodałam 1 żółtko. Z podanych proporcji nadzienia wychodzi znacznie więcej niż ziemniaczanego ciasta, więc jutro zamierzam zużyć je do krokietów (przy okazji zrobię kolejną sezonową zupę – barszcz). Pyz wyszło mi 12, ale za to dużych. Pyszny obiad, który doceni każdy miłośnik polskiej kuchni. Dietetycznie pewnie nie jest, ale za to bardzo swojsko. Zapraszam do stołu!
Potrzebujemy: miskę, garnek, obieraczkę do warzyw, patelnię, praskę do ziemniaków, cedzak, talerz, 1 łyżkę oleju
Składniki ciasta:
- ziemniaki – 1 kg
- mąka ziemniaczana – odpowiednio do ilości ziemniaków (u mnie ok. 1 szkl)
- żółtko – 1 szt.
- sól – 0,5 łyżeczki
Składniki nadzienia:
- kapusta kiszona – 350 g (u nas własnej roboty – już niedługo pokazę, jak ukisić kapustę w domu)
- pieczarki – 400 g
- cebula – 3 szt.
- majeranek – 1 duża szczypta
- ziele angielskie – 1 łyżeczka
- pieprz ziarnisty – 1 łyżeczka
- liśc laurowy – 1 szt.
- sól, pieprz
Do podania:
- cebula – 1 szt.
- olej – do smażenia
Przygotowanie:
Kapustę siekamy drobno i wrzucamy do garnka razem z zielem angielskim, pieprzem ziarnistym i lisciem laurowym. Zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu przez 1 h, aż do zmięknięcia kapusty. W międzyczasie ziekamy drobno cebulę i szklimy ją na oleju. Dorzucamy obrane, pokrojone pieczarki i dusimy aż zmiękną. Odlewamy nadmiar płynu i odstawiamy do wystudzenia. Miękką kapustę odcedzamy, wyławiamy z niej przyprawy, studzimy. Mieszamy z pieczarkami i cebulą, doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem, odstawamy.
Ziemniaki obieramy i gotujemy. Po wystudzeniu przeciskamy przez praskę. Ugniatamy płasko w misce i wyjmujemy z tej masy 1/4, na to miejsce wsypując mąkę ziemniaczaną. Można też całość ziemniaków uformować w 3/4 koła i brakującą 1/4 uzupełnić mąką – wtedy ciasta wyjdzie więcej. Dodajemy sól, zółtko i wyrabiamy elastyczne ciasto. Z masy wybieramy po 2 kopiaste łyżki, kładziemy na dłoń i formujemy placuszek. Każdy nadziewamy 2 łyżeczkami kapusty z grzybami i zalepiamy, tworząc kulę.
Pyzy wrzucamy do osolonego wrzątku i każdą gotujemy ok. 5 minut od wypłynięcia. Odcedzamy i wykładamy na skropiony olejem talerz. Podajemy z duszoną cebulą z tymiankiem. Gotowe!
Smacznego!
Be the first to comment.