Najprostsze ciasto ucierane z truskawkami

ciastoztruskawkaminaoleju_localfoodie_wpis

Sezon na truskawki powoli się kończy, a ceny znowu rosną. Dlatego postanowiłam, że nie dam się zmarnować resztce tych owoców, które miałam w lodówce. Potrzebowałam zrobić coś szybkiego, dobrego, słodkiego, a do tego na oleju (bo tylko taki tłuszcz miałam w domu). I mam! Użyłam formy 21×26 cm, ale możecie wykorzystać nieco większą. Ciasto bardzo rośnie; co prawda potem nieco opada, ale jeśli będzie za wysokie, może okazać się za suche – dlatego lepiej użyć formy większej niż mniejszej. Robi się błyskawicznie, piecze trochę dłużej, ale walory smakowe wynagradzają nawet 1,5 h czekania (zależy od piekanika). Polecam!

ciastoztruskawkaminaoleju_localfoodie_wpis1

ciastoztruskawkaminaoleju_localfoodie_wpis2

Potrzebujemy: sprawny piekarnik, robot kuchenny (ja użyłam Thermomixa), formę do pieczenia (u mnie ceramiczna 21×26)

Składniki:

  • cukier – 1 szkl. (ja wsypałam wanilinowy i dopełniłam białym)
  • mąka – 1,5 szkl.
  • proszek do pieczenia – 1,5 łyżeczki
  • jajka – 4 szt.
  • olej – 0,5 szkl + do natłuszczenia formy
  • truskawki (mogą byc inne owoce, także mrożone) – ok 0,5 kg
  • bułka karta – do oprószenia formy
  • (opcjonalnie) mąka ziemniaczana – do oprószenia owoców
  • płatki migdałów – do dekoracji

 

Przygotowanie:

Zaczynamy od umycia i osuszenia całych truskawek i obcięcia im szypułek. Jajka miksujemy w robocie w cukrem na jasną masę, cały czas mieszając powoli wlewamy olej, na koniec stopniowo wsypujemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Piekarnik nastawiamy na 175 stopni. Formę natłuszczamy i przesypujemy bułką tartą, wlewamy masę i wtykamy w nią truskawki (można wcześniej oprószyć mąką ziemniaczaną, aby nie opadły na dno, jeśli forma jest mniejsza a ciasto będzie wyższe). Pieczemy 1h lub nawet dłużej (zależy od piekarnika – mi zajęło to prawie 1,5 h). Jak zwykle niezawodny jest patyczek! 10 minut przed wyłączeniem piekarnika posypujemy ciasto płatkami migdałów.

Smacznego!

Comments

Be the first to comment.

Leave a Comment

You can use these HTML tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>