Wegetariańska tarta spiralna
Ta tarta skradła mi serce od razu. Znalazłam zdjęcia przy okazji szukania przepisu na coś zupełnie innego i już wiedziałam, że muszę ją zrobić. W domu miałam spory zapas marchewek z ekologicznej uprawy, kupione na naszym targu cukinie, a całkiem niedawno miałam dużą dostawę jajek pochodzących z zaprzyjaźnionego gospodarstwa. Nad czym się zastanawiać? Trochę zniechęcała mnie potencjalna pracochłonność tego dania, bo przeczytałam na jednej ze stron, że paski warzyw nie chciały się komuś trzymać, wszystko się rozpadało etc. Ale jest na to sposób: trzeba układać od końca, czyli od brzegów tarty, zamiast od środka. Warzywne strużki będą posłuszne jak w wojsku, obiecuję!
Potrzebujemy: obieraczkę do warzyw, tortownicę o średnicy ok 25 cm. lub formę do tart, łyżkę masła lub innego tłuszczu do natarcia tortownicy, parę łyżek bułki tartej do wysypania tortownicy, robot kuchenny z misą do mieszania/miksowania (ja używam Thermomixa)
Składniki na ciasto:
- 250 gr mąki pszennej
- 150 gr zimnego masła
- łyżka soli
- łyżeczka cukru
- łyżeczka lodowatej wody
Składniki na farsz:
- 1 średni bakłażan
- 2 spore marchewki
- 1 średnia cukinia
- 2 jajka
- 200 ml jogurtu greckiego
- pół szklanki mleka
- szczypta soli
- łyżka suszonego tymianku
Przygotowanie:
Do robota wrzucamy mąkę, sól, cukier i masło podzielone na kawałki, miksujemy aż do konsystencji trocin. Dodajemy wodę i miksujemy do połączenia składników. Wyjmujemy, zlepiamy w zgrabną kulkę i odstawiamy do lodówki zawinięte w folię – na 1h. a piekarnik nastawiamy na 200 stopni. Tymczasem myjemy warzywa i strugamy je. Oczywiście paski będą różnić się szerokością, dlatego najlepiej wszystkie poprzycinać mniej więcej do rozmiarów strużek marchewki (nawet jeśli zostaną cienkie resztki, to można je potem poupychać, lub zużyć do przygotowania innego dania). Marchewkę i bakłażana dobrze jest zblanszować w gorącej wodzie przez 10 minut, choć nie jest to konieczne.
Tortownicę natłuszczamy i wysypujemy bułką. Ciasto wyjęte z lodówki rozwałkowujemy i wykładamy na formę, formując zgrabne brzegi; spód nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika – 10 minut w 200 st. Po wyjęciu formy gotowe paski warzyw układamy naokoło, zaczynając od zewnętrznej krawędzi koła. Kiedy w środku dostanie już tylko małe puste kółko, po prostu zwijamy paski w rulonik i uzupełniamy puste miejsce.
Przygotowujemy masę nabiałową do zalania: rozkłócone jajka mieszamy z jogurtem, i mlekiem, solimy i dodajemy tymianek. Całością zalewamy tartę tak, aby masa wlała się pomiędzy warzywa. Całość można jeszcze oprószyć solą i pieprzem. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 20-30 minut do zrumienienia brzegów tarty i podpieczenia warzyw.
Smacznego!
J. Kosieradzka
12 kwietnia 2016
Wygląda rewelacyjnie! Muszę zrobić tę tartę na rodzinny obiad w sobote!