Klasyczny rosół
Rosół do dla mnie król zup. Koniecznie na mięsie, głównie kurzym, czasem na wołowym. I mimo, że na co dzień mięsa właściwie nie jem, wykorzystuję go jako bazę każdej kolejnej zupy. W mojej porcji po prostu wyjmuję mięso. Kiedyś w wegańskiej knajpie zamówiłam krem z marchewki z czarnuszką. Był przepyszny! Ale… brakowało mu tego 'czegoś’. Miałam wrażenie, że jest zrobiony na wodzie. Byłby wprost genialny, gdyby jego podstawą był tradycyjny mięsny bulion. Trudno! O gustach się nie dyskutuje, a ja zostaję przy swoim rosole z okami. Poniżej przepis na mój rosół z kury, gotowany długo, z lubczykiem i warzywami. Dla mnie to smak domu.
Potrzebujemy: duży garnek, wolną fajerkę do pieczenia cebuli
Składniki:
- woda – 3 litry
- mięso – 3 ćwiartki, 4 skrzydełka z kurczaka
- marchewka – 3 szt
- korzeń pietruszki – 3 szt.
- korzeń selera – 1/2 szt.
- cebula – 1/2 szt.
- liść laurowy – 3 szt.
- ziele angielskie – 4 szt.
- lubczyk – 1-2 gałązki
- natka pietruszki – duża garść
- przyprawa uniwersalna (typu Vegeta, Kucharek etc.) – 2 łyżki
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Dokładnie umyte porcje kurczaka wrzucam do garnka z wodą, dodaję liście laurowe, ziele angielskie i przyprawę uniwersalną. Przykrywamy i podgrzewamy na możliwie najmniejszym ogniu. Połówkę cebuli obraną z łupiny przypiekamy na fajerce aż sczernieje i puści soki, następnie wrzucamy ją do garnka, dodajemy lubczyk. Ten etap może zabrać 2 godziny, rosół musi nabrać aromatu. Po tym czasie zbieramy łyżką szumowiny i do garnka wrzucamy pokrojone na dość duże kawałki marchewki, korzeń pietruszki i seler, solimy i pieprzymy, dodajemy większą część porwanej natki pietruszki. Gotujemy do zmięknięcia wszystkich warzyw (ok. 1 – 1,5 h). W końcowym etapie stałą zawartość garnka wyjmujemy z rosołu i studzimy; zachowujemy warzywa, które siekamy w plasterki i mięso kurczaka, które rwiemy na kawałki.
Rosół z warzywami i mięsem podajemy z makaronem typu 'krajanka’ i posypując pietruszką, doprawiając do smaku solą, pieprzem i często przyprawą 'maggi’ (choć tak naprawdę część tego zadania wykonuje lubczyk dodany podczas gotowania).
Czysty rosół, który nam zostanie, po ostudzeniu warto zamrozić w plastikowych pojemnikach. Przyda się do przygotowania wielu zup, np. Zupy cebulowej, Zupy meksykańskiej, Hariry i innych. Natomiast ugotowanie w bulionie warzywa to doskonała baza tradycyjnej polskiej Sałatki warzywnej.
Smacznego!
Be the first to comment.