Bazyliowe pierogi ze szpinakiem, serami i oliwkami

pierogibazyliowe_wpis

Pora na zielone pierogi (a pamiętacie te Pomarańczowe?). Fajne, prawda? Bo z dodatkiem bazylii. Możecie zmielić ją zupełnie, na papkę i uzyskać jednolicie zielone ciasto. Dla mnie nie było to ważne i w rezultacie na talerzu mam sympatyczne dropiate pierogi. A czym nadziane? Oprócz tradycyjnego miksu fety, czosnku i szpinaku, wypełniłam je dodatkowo startym parmezanem i oliwkami. Co za smak! Nie potrzebują już żadnego sosu (no, może odrobinę oliwy). Zaletą ciasta z dodatkiem pulpy z bazylii jest też to, że nie wysycha tak łatwo i nie trzeba sobie narzucać karkołomnego tempa przy lepieniu pierogów. Jest również bardziej elastyczne, więc z podanych proporcji udało mi się zrobić 23 sztuki (chociaż wiem, że mogłoby wyjść i 25, bo niektórych nie rozwałkowałam tak cienko jak innych). Czy uwielbiacie pierogi tak, jak my? Dość gadania – po prostu jedzmy!

Potrzebujemy: patelnię, garnek, blender ręczny, stolnicę, wałek, tarkę o małych oczkach, praskę do czosnku, miskę, kółeczko do wykrawania (u mnie metalowy kubek o śr. 9 cm), talerze, ręcznik papierowy

Składniki na ciasto:

  • mąka – 250 g (+ do podsypania na stolnicy)
  • świeża bazylia – 2 pęczki
  • oliwa – 1 łyżka
  • woda – 0,5 szkl. gorącej + 2 łyżki zimnej
  • sól
  • olej (do wystarowania talerzy) – po 1 łyżce na talerz

Składniki na farsz:

  • szpinak – 200 g
  • świeża bazylia – 1 garść
  • ser feta – 100 g (najlepiej taki prawdziwy)
  • dojrzewający twardy ser (u mnie Grana Padano) – 50 g
  • czarne oliwki – 1 garść
  • czosnek – 2 ząbki
  • listki swieżego tymianku – 1 łyżeczka
  • masło – 1 łyżka

Przygotowanie:

Zaczynamy od farszu: na maśle dusimy liście szpinaku i bazylii, pod koniec dodając czosnek przeciśnięty przez praskę i doprawiając wszystko solą i pieprzem. Studzimy i rozdrabniamy na patelnię fetę, następnie ścieramy na tarce Grana Padano. Dodajemy drobno posiekane oliwki, listki tymianku, wszystko mieszamy i odstawiamy.

Siekamy liście bazylii na ciasto, dolewamy zimną wodę i oliwę, następnie miksujemy blenderem. Do miski przesiewamy mąkę, solimy i mieszamy wstępnie łyżką, powoli dolewając gorącą wodę. Dodajemy bazyliową pulpę i dalej ugniatamy już ręcznie. Jeśli ciasto za bardzo się klei, można podsypać mąką; powinno być mięciutkie i elastyczne. Podsypując mąką, wałkujemy ciasto cienko i wykrawamy kółkiem odpowiednie kształty. Do każdego pieroga nakładamy po 2 łyżeczki nadzienia i zlepiamy, tworząc wzorek według gustu. Odkładamy na bok (nie ma potrzeby przygotowywania namączonego blatu). W garnku przygotowujemy osolony wrzątek i wrzucamy pierogi. Gotujemy aż wypłyną i dajemy im jeszcze 2 minuty na powierzchni. Wykładamy łyżką lub cedzakiem na talerze wysmarowane olejem. Podajemy po lekkim przestudzeniu.

Ciasta wyszło mi więcej niż nadzienia, więc na szybko przygotowałam kolejny farsz – 0,5 cebuli podduszonej z 10 plastrami paprykowego salami i 0,5 łyżeczki wędzonej sproszkowanej papryki i to wszystko połączone z kilkoma łyżkami naturalnego serka kremowego. Wyśmienity! Wypróbujcie swoje własne pomysły na pierogowe nadzienie!

Sprawdźcie też inne nasze przepisy na pierogi: Pieczone pierogi z kaszanką i jabłkiemPomarańczowe tymiankowe pierogi z kaszą jaglaną, czosnkowym twarogiem i suszonymi pomidorami, Pierogi z kaszą gryczaną i domowym serem, Pierogi ruskie czy Pierożki z serem i makrelą w sosie cytrynowym.

Smacznego!

Comments

Be the first to comment.

Leave a Comment

You can use these HTML tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>