Kiszka ziemniaczana na 5 sposobów
Fanką kiszki ziemniaczanej zostałam od pierwszego spróbowania – bardzo dawno temu. Nigdy nie przepadałam za kiełbasą z grilla, więc jako zamiennik wkładałam na ruszt kiełbaskę ziemniaczaną. Oczywiście nie jest jarska, bo zawiera boczek. Nie dziwię sie, że moja rodzina ją uwielbia i nadal jest to smakowite danie dla wielu osób. Na naszych grillowych imprezach ogrodowych kiszka z grilla to prawdziwy cymes! Oglądaliście film „Testosteron”? Tam kiszka ziemniaczana jest ważnym bohaterem!
Tymczasem wiele osób nie zna tego przysmaku. Niewiele sklepów mięsnych czy garmażeryjnych go oferuje, przez co kiszka ziemniaczana stała sie prawdziwym cymesem, mimo że nie jest ani czymś eleganckim, wyszukanym ani czymś bardzo zdrowym. Ma jednak świetny smak, który kochają chyba wszyscy fani ziemniaków.
Mam dla Was dzisiaj kilka sposobów na przyrządzenie kiszki. Nie musi być w 1 kawałku, czasem jest kiełbaską, czasem w plasterkach, a od czasu do czasu możecie skorzystać z samego farszu. Zobaczcie, ile jest możliwości!
1. Kiszkoburgery pomidorowe
Składniki:
- kiszka ziemniaczana – 1 szt.
- małe dojrzałe, twarde pomidory (najlepiej w różnych kolorach) – 6-7 szt.
- roszponka – 1 garść
- musztarda Dijon – 1 łyżka (kopiasta)
- olej – 1 łyżka
- rukola – do przybrania
- sól
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzewamy olej i podpiekamy połówki pomidorów. Kiszkę ziemniaczaną kroimy na 1-cm kawałki i również króciutko podsmażamy (tylko do „złapania koloru”). Każdy pomidor lekko solimy, na dolną połówkę kładziemy kilka listków roszponki, plaster kiszki, mały kleks musztardy i nakrywamy wszystko górną połówką pomidora. „Kiszkoburgera” przebijamy patyczkiem od szaszłyków i tak samo postępujemy z kolejnymi. Podajemy z rukolą skropioną oliwą i ulubionymi sosami.
2. Rozmarynowa kiszka ziemniaczana z mozzarellą w miodowo-musztardowej glazurze i boczku, zapiekana w warzywach
Potrzebujemy: naczynie żaroodporne 15 x 30 cm, praskę do czosnku, kubeczek, ostry nożyk, pędzelek do smarowania
Składniki:
- kiszka ziemniaczana – 4-5 szt.
- mozzarella – do 125 g
- boczek w plastrach – do 100 g
- gałązki rozmarynu – 4-5 szt.
Składniki glazury:
- oliwa extra vergine – 2 łyżki
- czosnek – 2 ząbki (przeciśnięte przez praskę)
- miód – 1 łyżeczka
- musztarda sarepska – 1 łyżeczka
- sproszkowane chili – 0,5 łyżeczki
- sól
Składniki warzywnej brytfanny:
- papryka czerwona – 1 szt.
- papryka pomarańczowa/żółta – 1 szt.
- papryka zielona – 1 szt.
- cukinia (mała) – 1 szt.
- czerwona cebula – 0,5 szt. (bardzo duża)
- czosnek – 4 ząbki
- tymianek – 2 szczypty
- oregano – 1 szczypta
- zioła prowansalskie – 1 szczypta
- oliwa extra vergine – 6 łyżek
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Papryki pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w nieduże, wygodne do nabierania sztućcami, kawałki. Połówkę cebuli kroimy na nieduże kawałki, to samo robimy z cukinią. Wszystkie warzywa mieszamy w misce. Czosnek obieramy; 2 ząbki kroimy w wąskie plastry i dodajemy do miski, resztę przeciskamy przez praskę i również dodajemy. Dolewamy oliwę, dodajemy zioła, wszystko mieszamy i odstawiamy.
Piekarnik nastawiamy na 175 stopni.
W kubeczku mieszamy składniki glazury i odstawiamy. Każdą kiszkę nacinamy ukośnie ostrym nożykiem, w nacięcia wkładamy kawałki mozzarelli. Każdą kiełbaskę smarujemy musztardowo-miodowym sosem, nakładamy gałązkę rozmarynu i oplatamy całość plastrami boczku. Dodatkowo możecie „utytłać” całość w pozostałościach glazury – nie zaszkodzi, a nada smaku!
Prostokątne naczynie żaroodporne smarujemy 1 łyżeczką oliwy i układamy w nim równomiernie warzywa a na nich – kiszki w boczku. Wstawiamy do piekarnika na 30-40 minut. W tym czasie warzywa powinny się aromatycznie podpiec, boczek również, a ser – roztopić. Podajemy po wystudzeniu – np. z sałatką jak danie główne.
3. Kiszka ziemniaczana z rozmarynem i sosem chrzanowym
Potrzebujemy: sprawny piekarnik, formę do pieczenia (u mnie ceramiczna 19×13 cm), patelnię, ręcznik papierowy
Składniki:
- kiszka ziemniaczana – 4 szt.
- cebula – 1 szt.
- wędzony boczek – ok. 50 g
- olej – 3 łyżki
- świeży rozmaryn – 5 gałązek
- suszony tymianek – 1 szczypta (duża)
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Boczek kroimy na kawałki i prażymy na suchej patelni. Odstawiamy na ręcznik papierowy do odsączenia tłuszczu. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni. Na dno formy wrzucamy cebulę pokrojoną w piórka, polewamy 2 łyżkami oleju, doprawiamy solą i pieprzem, po czym wszystko mieszamy. Kiszkę dziurawimy w kilku miejscach (najlepiej od spodu) i układamy na cebuli. Skrapiamy ją pozostałym olejem, posypujemy tymiankiem i utykamy między kiełbaski rozmaryn. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 30 minut, do zrumienienia. Podajemy z boczkiem i sosem chrzanowym na ciepło.
Sos chrzanowy na ciepło (ten sam przepis wykorzystałam do Ozorków w sosie chrzanowym):
- bulion warzywny – 1 szkl.
- chrzan tarty (lub ze słoiczka, ale najlepiej bez dodatków) – 100 g
- mąka – 3 łyżki
- masło – 2 łyżki
- śmietana 18% – 6 łyżek
- cukier – 2 łyżeczki
- sok z połowy cytryny
- sól
Przygotowanie:
W rondelku rozgrzewamy masło i króciutko przesmażamy na nim mąkę (nie przypalić!). Cały czas mieszając, dolewamy bulion i kiedy podstawa sosu zgęstnieje – dodajemy chrzan. Nie przestając mieszać, gotujemy całosć przez 2-3 minuty. Dolewamy sok cytrynowy, dodajemy cukier i sól. Podajemy na ciepło.
4. Pierogi z kiszką ziemniaczaną
Potrzebujemy: patelnię, duży garnek, miskę, stolnicę z wałkiem, cedzak
Składniki na ciasto:
- mąka – 400 g + do podsypania stolnicy
- gorąca woda – 1 szkl.
- sól – 0,5 łyżeczki
Składniki na farsz:
- kiszka ziemniaczana – 450-500 g
- cebula – 1 szt. (duża)
- świeży cząber – 1 szczypta (duża; jeśli macie suszony, dodajcie 0,5 łyżeczki)
- masło – 2 łyżki
- świeży cząber i kilka kaparów – do przybrania
Składniki na sos:
- jogurt grecki – 4 łyżki (kopiaste)
- musztarda francuska – 2 łyżeczki
- miód – 1 łyżeczka
- kapary (posiekane) – 1 łyżka
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Wszystkie składniki sosu łączymy, doprawiamy i odstawiamy. Na patelni rumienimy na maśle posiekaną cebulę, dodajemy posiekany świeży (lub suszony) cząber i po 2 minutach kiszkę. Nakłuwamy każdą kiełbaskę w kilku miejscach, aby farsz sam „wyszedł” z niej w czasie podsmażania. Zrumienione kiełbaski z grubsza pozbawiamy flaka i mieszamy wszystko na patelni, smażąc jeszcze przez 1-2 minuty. Odstawiamy do przestudzenia.
W garnku zagotowujemy wrzątek, solimy. W misce mieszamy mąkę, sól i wodę i ugniatamy sprężyste ciasto. Wałkujemy je cienko na stolnicy oprószonej mąką i wykrawamy kółeczka. Każde natychmiast wypełniamy 2 łyżeczkami farszu i zlepiamy. Wrzucamy pierogi partiami do wrzącej wody, nie zapominając o mieszaniu od czasu do czasu. Wyjmujemy cedzakiem po 2 minutach od wypłynięcia na powierzchnię.
5. Zapiekana kiszka z sosem pieczarkowo-tymiankowym
Potrzebujemy: sprawny piekarnik, 2 kokilki do zapiekania, rondel, szklankę
Składniki:
- kiszka ziemniaczana – ok. 500 g
- olej – do natłuszczenia kokilek
- natka pietruszki lub świeży tymianek – do przybrania
Składniki na sos:
- cebula – 1 szt.
- pieczarki – 10 szt. (niedużych)
- gęsta śmietana 18% – 0,5 szkl.
- jogurt grecki lub gęsty jogurt naturalny – 0,5 szkl.
- masło – 2 łyżki
- sos sojowy – do dosmaczenia (u mnie 2 łyżki sosu o obniżonej zawartości soli)
- suszony tymianek – 2 płaskie łyżki
- pieprz
Przygotowanie:
Nastawiamy piekarnik na 180 stopni. Kokilki natłuszczamy, kiszkę wyjmujemy z flaka i napełniamy nią ciasno natłuszczone naczynia, na koniec dociskając wilgotną łyżką. W rondelku rozpuszczamy masło i szklimy na nim cebulę. Pieczarki obieramy i kroimy w plastry (przydługie nóżki skracamy i odcięte kawałki drobno siekamy). Dodajemy grzyby do cebuli, dodajemy tymianek i dusimy, aż puszczą wodę – nie wylewamy! Zestawiamy rondel z palnika do lekkiego przestygnięcia. Wstawiamy kiszkę w kokilkach do piekarnika na ok. 20 minut. Przez ten czas mieszamy w szklance śmietanę z jogurtem i wlewamy do rondla. Wstawiamy na możliwie najmniejszy płomień i mieszamy, pozwalając sosowi zapyrkotać. Doprawiamy pieprzem i sosem sojowym. Wykładamy większa cześć sosu na półmisek. Kiedy kiszka jest gotowa, odwracamy kokilki do góry dnem i stukamy o blat „stawiając babki”. Nabeczki układamy na sosie w półmisku i polewamy resztą sosu. Przed podaniem przybieramy natką pietruszki lub świeżym tymiankiem.
***
Mam nadzieję, że spodobały się Wam nasze pomysły na podanie kiszki. Może wypróbujecie niektóre? A może macie swoje własne smakowite sposoby przygotowania kiszki ziemniaczanej? Zapraszam Was do podzielenia się opiniami w komentarzach!
Smacznego!
Be the first to comment.